2020 Liepos 14 d. 09:20:41

Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinė mokykla

Pagrindinis

Daug minčių diskusijai sukėlė filmas „Rinkis teisingai“, jautriai perteikęs narkomanų gyvenimo ir nuopuolio istorijos ir jų begalinį norą kapanotis iš kaskart vis labiau įtraukiančio priklausomybės liūno. Deja, sugrįžti į normalų gyvenimą narkotikai leidžia tik retai kuriam juos vartojusiam žmogui. Garsus krepšininkai, kultūristai filme kalba apie tai, ką narkotikai atima iš žmogaus ir kas turėtų paskatinti jiems tarti tvirtą „ne“: triumfo akimirkos, pilnavertis gyvenimas, atsakomybė už savo šeimą, suteikiančią pasitikėjimo ir skatinančią eiti pirmyn gyvenimo keliu, džiaugsmas, kad esi gyvas, ir jau vien todėl gali jaustis laimingas.

Narkomanija yra neišgydoma ligas, pasireiškianti nenumaldomu noru vartoti psichiką veikiančias medžiagas. Graikų kalboje žodis „narkė“ reiškia suakmenėjimą, „manija“ – beprotybę. Vartojant narkotikus, tai ir atsitinka: pasikeičia žmogaus fizinė ir psichinė būklė.

Kalbėti su vaikais ir paaugliais apie narkotikus nėra lengva, tačiau būtina. Paauglystės laikotarpiu vaikai tampa itin pažeidžiami ir stipriai priklausomi nuo draugų įtakos, tuo tarpu tėvų ir suaugusių autoritetas ir pasitikėjimas jais sumažėja. Kai vaikas pradeda vartoti ar prekiauti narkotikais, visi svarstome, kas dėl to kaltas. Dažniausiai kaltinami narkotikų prekeiviai, įtraukę į savo tinklą, kaltė verčiama pačiam paaugliui. Svarbu žinoti vaikų požiūrį į narkotikus, suprasti, ar tai tik noras viską išbandyti, ar paaugliško maišto padarinys. Labai svarbu, kokią poziciją užima mokykla ir šeima, kai vaikas peržengia leistino elgesio ribas.

Paplitęs klaidingas mitas apie kanapių vartojimą. Visuotinai formuojama nuomonė, kad kanapės yra nekenksmingos, kad tai lengvas, kitose šalyse net nedraudžiamas narkotikas, kad jis gydo. Tačiau moksliniai tyrimai seniai įrodė, jog kanapės yra vienas iš daugiausiai psichinių sutrikimų sukeliančių narkotikų, turinčių pražūtingų pasekmių augančiam organizmui. Jis stipriai veikia jauno žmogaus fiziniam vystymuisi, silpnina imuninę sistemą, slopina augimo hormono gamybą, dėl ko lėtėja fizinė raida, sutrinka lytinų hormonų balansas. Pradėjus svaigintis kanapėmis, atsiranda apatija, dingsta noras tobulėti, siekti anksčiau turėtų tikslų.

Jaunimas labai mėgsta smarkiai išpopuliarėjusį amfetaminą – sintetinį narkotiką, vadinamą „ekstazi“. Jis gaminamas iš neaiškios kilmės medžiagų, maišomų su kofeinu, todėl šios tabletės vartojimas prilygsta varžyboms su mirtimi. Net jei pasiseka nenugrimzti į komą, ekstazi palieka savo pėdsakus – žmogus tampa irzlus, jį lydi nerimas ir panika, kalba nenuosekliai, atsiranda nervingumas.

Visada raginame jaunus žmones rinktis gyvenimą, nes narkotikai anksčiau ar vėliau atneša tik mirtį.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Danutė Kriščiūnienė

ES Struktūrinė parama

eTwinining

eTwinining

Sveikatiada

Nerūkysiu

ŠMM

Perspėjimo sistema